Haity část 1.

18. ledna 2010 v 15:00 |  Koš
Asi všichni víte, že Haity postihlo zemětřesení 7stupně, což je hodně vysoko. V zemi panuje veliká panika. Zbořil se prezidentův palác, ale co je horší i nemocnice. Celý svět se snaží pomoct . V takových to chvílich, jsem ráda, že žiju tady a ne tam, kde se střetávají 2 nebo více litosférických desek . Mám tu pár článků o Haity, měli byste si je přečíst...

Lidé bojují hlavně o vodu

Připustila, že ve výjimečných situacích, jaká je na Haiti, nejsou rabování neobvyklým jevem. Podle záchranářů lidé mezi sebou vzájemně bojují zejména o vodu, které se nedostává.
"Naším největším problémem je nedostatek bezpečí," uvedl Delfin Antonio Rodriguez ze sousední Dominikánské republiky, který vede jeden ze záchranných týmů. "V některých oblastech jsme kvůli tomu mohli jen stěží pracovat. Včera se někdo pokusil unést jedno z našich nákladních aut," dodal.
"Škody jsou tak velké, že přesun dodávek z bodu A do bodu B není snadná záležitost. A přesun tun a tun zařízení, jídla a vody není tak rychlý jako Twitter, Skype či 24hodinové satelitní zpravodajství," popsala situaci Casellová.
Zemětřesení si podle posledních odhadů vyžádalo na 50 000 obětí a jen v hlavním městě je bez přístřeší 300 000 lidí.
Vláda na Haiti odhaduje počet mrtvých až na 200 000
V pátek, kdy bylo podle dostupných zpráv nalezeno asi 15 000 těl, Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) usoudila, že si zemětřesení vyžádalo 50 000 až 100 000 obětí na lidských životech.
I po několika dnech se pod troskami nacházejí živí lidé. Například tým australské televize podle americké televize Fox v pátek 68 hodin po katastrofě vytáhl ze zříceného domu šestnáctiměsíční holčičku Winnie Tilinovou. Našli ji podle jejího křiku, její rodiče jsou ale mrtví.

"Musím ji považovat za své dítě, protože mé zahynulo," řekl strýc nalezené dívenky Frantz Tilin, jehož těhotná žena zemřela při zemětřesení.
Místní ministr zdravotnictví Alex Larsen řekl, že bude třeba ze tří čtvrtin nově vybudovat metropoli Port-au-Prince. Ještě více ale bylo podle OSN postiženo město Leogane, kde zemětřesení zničilo či poškodilo 80 až 90 procent budov. Ze 134 000 obyvatel města západně od metropole jich bylo podle policie zabito 5000 až 10 000, většina těl je dnes přitom stále pod zřícenými budovami.
Potraviny jsou, ale nelze je dostat k lidem
Bellerive tvrdil, že úřady mají obrovské logistické problémy s distribucí pomoci. Silnice jsou zničeny a pomoc nemůže být rozdělována rozvážkou kamiónů. "Máme zásoby životních potřeb na tři příští týdny, ale problém je, jak potraviny dostat k těm, co je potřebují," řekl premiér.
Pokud jde o narůstající násilí v haitské metropoli, je podle ministerského předsedy způsobeno strachem z dalších otřesů země a stresem, v němž lidé bez přístřeší žijí. Lidé ale podle jeho slov údajně začínají pociťovat, že se o ně vláda snaží starat, a především pak cítí obrovskou mezinárodní solidaritu.
Situace na Haiti se stále zhoršuje, varuje generální tajemník OSN
Přestože zemětřesení zpustošilo hlavní haitské město Port-au-Prince už v úterý, stále se nedaří distribuovat pomoc. Situace na místě je kritická a podle generálního tajemníka OSN se stále zhoršuje.
Lidé tráví i chladné noci pod širým nebem, k mnohým se nedostalo nejen jídlo, ale dokonce bojují o pitnou vodu, které je nedostatek. Skutečnost, že pomoc nepřichází, vyvolává v Haiťanech zlost a vztek. Světový potravinový program uvedl, že potravinovou pomoc potřebují asi dva milióny lidí, ale zatím byla poskytnuta jen 4000. Mnoho z přeživších proto umírá. Objevují se ale také případy rabování a ve městě se potulují gangy mladistvých ozbrojené mačetami. [celá zpráva]
Haiti je nejchudším státem na západní polokouli a jeho infrastruktura byla vždy velmi špatná. Země nemá ani prostředky na odstraňování škod, chybí těžká technika a sotva fungující zdravotní systém byl zcela rozvrácen. Doposud není známo, kolik obětí má tragédie, počet mrtvých se odhaduje na 35 až 50 tisíc, ale zatím žádná přesná čísla známa nejsou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 _MíŠa...SB>Love YOU 4 eVer _MíŠa...SB>Love YOU 4 eVer | Web | 18. ledna 2010 v 15:37 | Reagovat

mno to me poser :-o

2 Katie Katie | E-mail | Web | 18. ledna 2010 v 15:42 | Reagovat

to je strašné...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama